Reader Comments

Demans Nedir?

by ismail yüksel (2019-07-31)


Bunama olarak da bilinen demans hastalıkları özellikle alzheimerin yer aldığı büyük bir gruba sahiptir. Sürekli olarak düzensiz aralıklarla kişinin geçmişini unutması, bir süre sonra hatırlayıp tekrar unutması, karar mekanizmasının doğrudan etkilenmesi, hatıralarını yanlış hatırlaması gibi durumlarla karşılaşılabiliyor. Uzmanlar tarafından düzenli olarak seansların belirlenmesi gerekirken aynı zamanda mutlaka terapistlerle görüşülürken ilaç tedavisi alınması etkili sonuçlara ulaşılmasını sağlayabiliyor.

Alzheimer Hastalığı Belirtileri?

Demans nedir sorunun en net yanıtı nn çok karşılaşılan demans hastalığı Alzheimer diyerek daha net anlatabiliriz.. Günümüzde alzhemir hastalığı bulunan kişilerin direkt olarak tüm rahatsızlıklarının giderilmesini sağlayacak bir teknik geliştirilememiştir. Tedavi sonucunda doğrudan beyindeki deforme olmuş yapının düzelmesine yardımcı olabilecek tamamen başarılı ilaçların bulunmuyor olması da dikkat çekiyor. Bu hastalıklarda belirli bir yaştan sonra karakteristik özelliklerde değişikliklerin görülmesi ve kişinin karar alma mekanizmasının, hatıralarının yanlış kayıt edilmesine yol açabiliyor.

Tamamen geçmişin ve verilerin arasındaki bağın kurulmasıyla ilgili zorluklar yaşanabileceği gibi, aile fertlerinin kim olduğu ve hatta hastanın isminin ne olduğu dahi unutulabiliyor. Sadece kısa değil, uzun süreli hafıza sorunlarında da özellikle kişinin bu durumunun yakınındakilerce tespit edilmesi ve tedavi girişiminde bulunulan bir hale gelerek yönetilmesi gerekiyor.

Kaç Çeşit Demans Hastalığı Bulunur?

Bugüne kadar nörolojik çalışmalarla tespit edilen demans hastalığı türleri 200’e yakındır. Bu nedenle sadece Alzheimer değil, diğer rahatsızlık çeşitleri de kişinin günlük yaşamını tamamen etkileyebilecek bir duruma neden olabiliyor. Ağır bellek kayıplarına yol açabileceği gibi, odaklanmadaki güçlük nedeniyle hem yakın çevre hem de anıları unutma durumuyla karşılaşılabiliyor.

Creative Commons License
© USC Annenberg School for
Communication & Journalism 
Unless noted otherwise, all ITID content is licensed under a
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported License